کلاسی از جنس واقعه، درس هایی که از استاد غلامحسین شکوهی آموخته ام

کتاب "کلاسی از جنس واقعه" یا به عبارت دیگر "درس هایی که از استاد غلامحسین شکوهی آموخته ام"، عنوان اثری از دکتر محمدرضا نیستانی، عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان می باشد که اولین چاپ آن، توسط نشر آموخته در سال ١٣٩٢ به زیور طبع آراسته شده است.

دکتر غلامحسین شکوهی، نخستین وزیر آموزش پرورش بعد از انقلاب اسلامی ایران است که در همایش چهره های ماندگار سال ٨٥، به عنوان شخصیتی ماندگار در حوزه ی تعلیم و تربیت، از وی تقدیر بعمل آمد.

این کتاب، شامل فصولی چون؛ آن مرد در باران آمد؛ درس اول، طرحی از یک زندگی؛ هنر تدریس؛ چشمان بیداری؛ و آخرین درس ها و دیدارها می باشد.

کتاب کلاسی از جنسِ واقعه با استفاده از رویکرد پدیدارشناسانة مبتنی بر تجربة خودزیسته، به تبیین و تحلیل کلاس‏های دکتر غلامحسین شکوهی ـ نخستین وزیر آموزش و پرورش بعد از انقلاب اسلامی ایران‌ـ پرداخته است. نگارنده ضمن بررسی تجربة خویش از کلاس‏های شکوهی، کوشیده است به شیوه‏ای پدیدارشناسانه، به ماهیت اساسی کلاس‏های او راه بَرد. نگارنده ـ به‏عنوان راوی اول شخص‌ـ تلاش کرده است تا کلاس‏های شکوهی را در زنجیره‏ای از حوادث پیش‏آمده و تجربه‏های زیستة خویش به خدمت گیرد و از آن میان به تبیین، توصیف، نقد و ارزیابی اندیشه‏ها و شیوه‏های تربیتی او بپردازد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.