گوشه و کنار سرخاب

برای عصر روز اول، برنامه تبریز گردی شامل بازدید از مقبره الشعرا، موزه قاجاریه و پارک ائل گلی تدارک دیده شده بود. پس از صرف نهار و استراحت ، ساعت 6 بعد از ظهر از پردیس به مقصد مقبره الشعرا حرکت کردیم. در مسیر، از صحبت های آقای علائی؛ کارشناس فرهنگی پردیس علامه امینی و همچنین خانم دکتر باقری؛ رئیس پردیس فاطمه الزهرا (س) لذت بردیم. بسیار گرم و صمیمی خوش آمد گویی کردند. آقای علائی نیز در مورد مکان های تاریخی که در مسیر بود توضیحات مختصری می دادند. شهرداری تبریز، مسجد کبود و بازار سرپوشیده از جمله اماکنی بود که با آن ها آشنا شدیم. شهرداری تبریز در زمان جنگ جهانی دوم، توسط آلمانی ها ساخته شده است و از نمای بالا مانند عقاب است. بازار سرپوشیده تبریز نیز، بزرگ ترین بازار سر پوشیده جهان است.

 

پس از عبور از خیابان های آرام و عاری از ترافیک و سرسبز تبریز که احساس خوبی را تزریق می کرد، به اولین مکان مد نظر یعنی مقبره الشعرا رسیدیم. در کنار آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی؛ محمد تقی بهجت تبریزی متخلص به شهریار، از سخنان شیرین استادی بزرگ در حوزه شهریار شناسی استفاده کردیم. ایشان آن چنان شیرین از شرح حال شهریار سخن می گفتند که همه سراپا گوش شده بودند، البته به گونه ای مستمع نیز صاحب سخن را بر سر ذوق آورده آورده بود. پس از این همه سال خواندن مصرع مشهور آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا، به جرأت می توانم بگویم هیچکس تا کنون اینگونه با عشق و با تمام وجودش داستان زندگی شهریار را بازگو نکرده بود.

ایشان در مورد تقدس خاک سرخاب از نظر مولانا و وصیت ایشان برای دفن شدن در خاک سرخاب و سوغات گرفتن خاک سرخاب از هر آن کس که از این دیار به دیدارش می رفته است نیز سخن گفتند.

همچنین در پاسخ به این سوال که اگر 410 شاعر در این مقبره به خا سپرده شده اند، پس الباقی چه کسانی هستند، اینگونه گفتند که پس از زلزله وحشتناکی که در سال 434 هجری قمری، همه سنگ قبر ها تخریب شده است، قطران نیز در مورد این زلزله قصیده ای سروده است. شهریار پس از آن زلزله اولین کسی بوده است که در این مقبره خاک شده است، چرا که وی در یکی از شب شعرها آرزو کرده بوده است که در مقبره الشعرا دفن شود.

سپس به موزه قاجاریه که در نزدیکی مقبره الشعرا واقع شده است، رفتیم. فضای بیرونی موزه و حوض آب، اولین چیزی بود که نظر همگان را جلب می کرد. عمارت امیرنظام در دو طبقه و با زیربنای ۱۵۰۰ مترمربع ساخته شده‌است. ساختمان مشتمل بردو حیاط اندرونی و بیرونی است که باغچه‌ها و حوضها، زیبایی آن را دو چندان می‌کند. در طبقه بالا پنجره‌های مشبک ارسی با شیشه‌های رنگی، گچبری‌های نمای شمالی و جنوبی، و همچنین آینه کاریها و گچبریهای تالارهای داخلی  به زیبایی مجموعه می‌افزایند و در زیرزمین حوضخانه وسیعی وجود دارد که یکی از زیباترین قسمت­های بنا است.

پس از بازدید کامل از تالار های تالار سکه، بافته، چینی، آبگینه، فلزات، موسیقی و خاتم در طبقه اول و تالار های سنگ، اسلحه، رجال و فرامین، معماری و شهرسازی ، قفل و فانوس از بنای خانه امیر نظام خارج شدیم. مسیر کوتاه تا محل اتوبوس ها را با خانم دکتر باقری همراه شدیم و ایشان با خوشرویی از تجربیاتشان در دانشگاه اهواز و آب و هوای تبریز در ماه های مختلف سال و ... صحبت کردند.

آخرین محلی که در بازدید امروز در برنامه قرار داده شده بود، ائل گلی بود؛ پارک مشهوری که به محض این که نام تبریز به زبان می آید، همگان در سر تا سر ایران، این مکان را برای بازدید پیشنهاد می کنند. در مسیر پارک ائل گلی، دانشگاه تبریز را نظاره گر بودیم که یکی از دانشگاه های مادر است و مساحت چشمگیری دارد و 22 دانشکده را در خود جای داده است.

با رسیدن به پارک ائل گلی و دیدن ساختمان میان آب و فضایی که دور تا دور با درختان بزرگ احاطه شده بود به همراه بویی که به خاطر حضور همزمان آب و درخت با هم درآمیخته شده بود، احساس زیبایی به قلبمان سرشار از آرامش سرازیر شد. پس از گشت و گذار در محیط پارک، به عنوان حسن ختام برنامه امروز، خودمان را به قایق سواری دعوت کردیم که صد البته لحظات شیرینی را رقم زد. انتخاب این سه مکان برای معرفی تبریز بسیار هوشمندانه و متدبرانه بود.

پس از بازگشت از پارک ائل گلی و صرف و شام، به تماشای فیلم هنگامه که با محوریت موضوع مدافعین حرم حضرت زینب (س) ساخته شده است، نشستیم.

 

امشب همچنین تاریخ و نوبت برگزاری کلاس های توجیهی رشته های مختلف و زمان داوری هر رشته نیز اعلام گردید. طبق برنامه ارائه شده، برنامه داوری رشته نشریه الکترونیک فردا، قبل از ظهر می باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.